25
فوریه

انجام معاینات بدو استخدام در کوتاهترین زمان ممکن

انجام معاینات بدو استخدام در کوتاهترین زمان ممکن

انجام معاینات طب کار از این جهت اهمیت دارد که در صورت بروز بیماری قبل از اینکه حتی علائم آن‌ ظاهر شود، به کمک برخی بررسی‌ها از جمله آزمایش خون و آزمایش ادرار می‌توان آن را تشخیص داده و از پیشرفت آن جلوگیری کرد. به همین علت معاینات پزشکی طب کار تحت عنوان معاینات بدو استخدام ، قبل از بکار گماردن شاغل و همچنین معاینات دوره‌ای در فاصله‌های زمانی مشخص با توجه به نوع شغل فرد و میزان مخاطرات شغلی وی جهت تعیین وضعیت سلامت شاغلین صورت می‌گیرد. بدین وسیله با تشخیص زود هنگام بیماری می‌توان از تشدید بیماری و بسیاری از مخاطرات و حوادث شغلی که در پی دارد پیشگیری کرد. چرا که خیلی از اوقات شخص تا قبل از انجام این معاینات از بیماری خود هیچ‌گونه اطلاعی نداشته است. بنابراین انجام این معاینات چه پیش از استخدام و چه در معاینات سالیانه از این نظر بسیار حائز اهمیت است.

در معاینات بدو استخدام چه بررسی‌هایی انجام می‌شود؟

  • آزمایشات خون و ادرار

در معاینات بدو استخدام آزمایشات کلی از قبیل آزمایش اندکس‌های خونی، سطح چربی و قند خون ناشتا و آزمایش ادرار پس از نمونه گیری از فرد در آزمایشگاه یا در محل مرکز طب کار، انجام می‌شود. بسته به سابقه سلامتی فرد، سن وی و یا نوع شغلی که قرار است استخدام شود آزمایشات موردی بنابر نظر متخصص طب کار برای وی درخواست می‌شود.

  • ادیومتری (تست شنوایی)

یکی دیگر از آیتمهایی که در معاینات بدو استخدام انجام می‌شود، ارزیابی وضعیت شنوایی (بوسیله شنوایی سنجی) قبل از پذیرش آنها در شغل مربوطه است. با انجام تست شنوایی سنجی و بررسی وضعیت شنوایی فرد قبل از شروع به کار، مسئولیت کارفرمایان در برابر شکایات و ادعاهای آینده کارگران در زمینه کاهش شنوایی شفاف می‌شود. همچنین از قرارگیری کارگران دارای افت شنوایی در معرض سر و صدای بالاتر از حد مجاز، بدون در نظر گرفتن ملاحظات لازم جلوگیری می‌شود.

  • بینایی سنجی

در معاینات طب کار تستها و روش‌های مختلفی برای سنجش بینایی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک تست کامل بینایی بسته به فرد و نیازهای شغلی، می‌تواند به نیم ساعت یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد و اغلب شامل یک تست ساده خواندن چارت بینایی، تست عمق دید و تست کوررنگی است. هدف انتخاب فردی است که وضعیت بینایی وی خللی در انجام صحیح وظیفه محوله ایجاد نکند.

  • نوارقلب

این تست، یک روش غیر تهاجمی برای ثبت فوری فعالیتهای الکتریکی قلب است.تست  نوار قلب می‌تواند به تشخیص وجود یا عدم وجود مشکلات قلبی در فرد جویای کار کمک نماید که برای افراد بالای ۳۵ سال الزامی است. این تست، ساده ترین و اولین تستی است که در صورت نیاز به بررسی علائمی مانند ناراحتی در قفسه سینه، تنگی نفس، کاهش توانایی در ورزش، تپش قلب، گیج رفتن سر یا غش کردن، انجام می‌شود. نوار قلب یا تست ECG ممکن است جهت بخشی از معاینات بدو استخدام ، معاینات دوره ای یا بازرسی بیمه انجام گیرد. نوار قلب در داخل مرکز انجام می‌شود و بدون درد بوده و حدود ۵ دقیقه زمان می‌برد.

  • ویزیت پزشک

در نهایت کلیه معاینات و بررسی انجام شده توسط پزشک بررسی و معاینات تکمیلی انجام می‌شود. د صورت وجود مشکل در هر یک از ارگان‌های بدن با توجه به نتایج آزمایشات خون و ادرار و سایر معاینات ارجاع به متخصص مربوطه جهت بررسی‌های دقیق‌تر انجام می‌شود. سپس با توجه به نظر متخصص در خصوص آن مشکل و سایر عوامل مرتبط در خصوص صلاحیت و توانایی فرد متقاضی معاینات بدو استخدام توسط پزشک متخصص طب کار اعلام نظر نهایی می‌شود.

نکات و موارد لازم جهت انجام معاینات بدو استخدام:

  1. همراه داشتن معرفی‌نامه عکسدار، کارت ملی و پایان خدمت و ۸-۱۲ ساعت ناشتایی جهت انجام آزمایشات الزامی است.
  2. جهت معاینات قلب و ریه، بالاتنه بطور کامل و جهت معاینات زانو و واریس، اندام تحتانی از ساق پا تا زانو و اندازگیری فشار خون، اندام فوقانی از مچ تا بالای آرنج میبایست عریان شود، لذا از پوشیدن پیراهن یا مانتو و شلوار تنگ خودداری شود.
  3. جهت انجام تست ادیومتری ۱۶ ساعت ناشتایی صدا لازم است. به این معنی که از قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و نامتعارف (کنسرت، محیط کار پر صدا ،جشن های با سر و صدا زیاد و…) و استفاده از هندزفری خودداری شود.

آیا در معاینات طب کار تست عدم اعتیاد وجود دارد؟

تستهای عدم اعتیاد در معاینات طب کار توسط کارفرمایان در خواست می‌شوند و جزء تستهای روتین معاینات بدو استخدام محسوب نمی‌شوند. تست مورفین، آمفتامین و متافتامین که تست سه پارامتری محسوب می شود از شایعترین تستهای درخواستی هستند. تستهای کاملتر شامل بررسی وجود متادون، ترامادول، بنزودیازپینها و … می‌باشد.

لذا لازم است که افراد حداقل یک هفته قبل از مراجعه برای انجام این تستها از مصرف داروهای مسکن و افسردگی و … به علت احتمال ایجاد تداخلات و خطا در نتیجه آزمایش خودداری فرمایند.

هزینه آزمایش طب کار چقدر و به عهده کیست؟

هزینه معاینات بدو استخدام طبق مصوبه سال ۱۴۰۰ در صورتی که تنها آزمایشات و موارد مورد نیاز تامین اجتماعی باشد، با آزمایش برای زیر ۳۵ سال ۳،۱۰۰،۰۰۰ ریال و بالای ۳۵ سال بعلت الزام نوارقلب ۳،۶۳۰،۰۰۰ ریال است. اگر در معرفی نامه آزمایش عدم اعتیاد (سه گانه) درخواست شده باشد مبلغ ۶۰۰،۰۰۰ ریال به جمع هزینه فوق اضافه می‌شود.

طبق قانون هزینه معاینات بدو استخدام به عهده کارگر است اما ممکن است برخی از کارفرمایان این هزینه را تقبل کنند.

جواب آمایش و معاینات بدو استخدام چند روز طول می‌کشد؟

در صورتی که صبح و ناشتا به طب کار پرانا مراجعه کنید جواب آزمایشات تا پایان تایم کاری همان روز آماده شده و همراه با پرونده کامل به شما تحویل داده می‌شود.

مرکز طب کار پرانا در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ الی ۱۷ آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. همچنین جهت گرفتن نوبت می‌توانید از طریق شماره‌های طب کار پرانا با ما تماس بگیرید.