12
سپتامبر

آکوستیک درب چیست ؟

آکوستیک درب چیست ؟

ساختار درب ضد صدا (آکوستیک) به گونه ای است که میزان نفوذ صدا را کاهش داده و یا کاملاً از عبور صدا از یک محیط به محیط دیگر جلوگیری می نماید. در واقع این درب با ساختار متفاوتی که دارد، فرکانس های صوتی را متوقف و یا جذب می کند. درب های آکوستیک می توانند از متریال مختلف از جمله چوب، استیل، فایبرگلاس، پی وی سی و یا چرم باشند. نکته قابل توجه میزان ضخامت درب و بکارگیری متریال ضد صوت می باشد.

از این درب ها می توان به عنوان درب ورودی منازل و ادارات استفاده نمود. البته استفاده به عنوان درب داخلی نیز هیچ ممانعتی ندارد.

درب آکوستیک تا چه میزان عایق صدا می باشد ؟

میزان جلوگیری از نفوذ صدا در درب های ضد صدا یا آکوستیک بستگی به عواملی از جمله متریال درب، ضخامت، چهارچوب درب و بهره گیری از درزگیر دارد. دربهای ضد صدا در کلاس ۶۰ تا ۷۰ قرار می گیرند، بدین معنی که صداهای مهیب به سختی شنیده می شوند.
البته می توان گفت دربی که در کلاس ۵۰ قرار می گیرد نیز آکوستیک است.

عایق صوتی درب های مختلف

www.soundproofingtips.com

با بهره گیری از ضریب کلاس انتقال صدا (STC) می توان میزان مقاومت انواع درب را در برابر صدا سنجید. درب های مختلف با توجه به ساختاری که دارند به شکل زیر دسته بندی می شوند:

درب با هسته مشبک فلزی و روکش چوبی : این درب ها بسیار سبک وزن و البته ارزان قیمت هستند و از لحاظ مقاومت در برابر صوت در کلاس ۲۰ تا ۲۵ قرار می گیرد. در حقیقت این درب هیچ میزانی از شخصی سازی فراهم نمی آورد.

درب های آهنی : این درب ها عموماً از استیل گالوانیزه ساخته شده اند و از لحاظ کنترل نفوذ صدا در کلاس ۲۰ تا ۲۹ قرار می گیرند. اما در صورتی که هسته آن با فوم پلی استایرن پر شود، می تواند در کلاس ۳۰ تا ۳۴ نیز قرار بگیرد.

درب های MDF : ساختار این درب ها از خرده های چوب می باشد که با چسب رزین پرس شده اند و چگالی متوسطی دارند. درب MDF در کلاس ۳۰ تا ۳۳ قرار می گیرد. این درب ها فاقد نقش و نگار چوب بوده و تنها امکان رنگ کردن آن وجود دارد.

درب با هسته لمینیت و یا فینگر جوینت (چوب های مهندسی شده ) و روکش چوب : این درب ها از لحاظ مقاومت در برابر صدا در کلاس ۳۰ تا ۳۵ قرار می گیرند. این امر به ضخامت درب و چگالی چوب مهندسی شده بستگی دارد. در حقیقت تنها تا حدودی از نفوذ صدا جلوگیری می کنند.

درب های تمام چوب : این درب ها با توجه به ساختار چگال تری که دارند، عایق صوتی مناسبی هستند. در صورتی که در ساختار درب از هیچ گونه چوب مهندسی شده و چسب استفاده نشده باشد، در کلاس ۵۰ و حتی ۵۵ نیز قرار می گیرد. بدیهی است که ضخامت درب نیز در عملکرد آن تاثیرگذار است

درب چرمی

از جمله دیگر درب ها که خاصیت آکوستیک دارند، درب چرمی می باشد. این نوع از درب تا میزان قابل توجهی مانع از عبور صدا می شود. ساختار این درب ها پارچه های مخمل و یا چرم های مصنوعی است که روی درب چوبی را می پوشاند. فرایند چرم کوبی درب و یا لمسه دوزی توسط چرخ های خیاطی صنعتی انجام می گردد، که خروجی کار به شکل لوزی است.

درب های چرمی به علت قابلیت جلوگیری از نفوذ صدا، تنوع در رنگ بندی و ظاهر زیبای چرم برای محیط های اداری و دفاتر رئیس انتخابی مناسبی می باشد.

 

برای توضیحات بیشتر رو لینک زیر کلیک کنین و لذت ببرید

www.ayeghsoti.com